how much does a bodybuilding diet cost: 14 Cheap Food List

how much does a bodybuilding diet cost? A bodybuilding diet is not cheap and can be very expensive depending on how many nutritious foods you have to buy. It’s important to eat a varied diet that includes extra protein for building muscle. So protein sources such as chicken, lean steak, tuna fish, and eggs are necessities.

Some people like to use supplements such as whey protein shakes which cost around $40 per 2 weeks. In addition, you’ll need multivitamins and supplements to use after your workouts.

How Much Does A Bodybuilding Diet Cost
How Much Does A Bodybuilding Diet Cost

For Example, creatine, glutamine, and BCAA’s (branch chain amino acids) will be good for you. These can cost up to $100 per month or more, depending on what brands of vitamins and protein shake you use.

Why You Need a Diet?

You can’t just eat junk food and expect to build muscle. Some bodybuilders have been known to spend over $2,000 per month on their diet alone. These people are very serious about building muscle and look great because of the time and effort to maintain a healthy eating plan.

If you are young and still have the energy to burn, going on a high-protein diet is fine. But what if you’re not as young anymore or just don’t want to spend so much time preparing your meals?

Supplements can help, but they aren’t completely necessary (unless you are a beginner). Most people won’t need to go overboard on vitamins and supplements.

How Much You’ll Need to Spend?

It all depends on what kind of diet you follow. For Example, if you eat a lot of food from the meat aisle in your supermarket, your monthly costs will be over $200. However, if you just eat enough good quality protein and some vegetables occasionally, it could cost around $150 per month

How to Save Money?

Try eating healthy foods that you buy in bulk from warehouse stores and see if they have a discount card to save money on your groceries. You’ll find that the prices are much lower in these large stores compared to regular supermarkets.

One Example is Costco, where they have a discount card called “Costco Cash Card,” which gives you 2% cashback on each purchase and other perks if you’re a Costco member.

See also  8 Best Skipping Exercise Disadvantages for Ladies

If You Eat Out Too Much?

If you’re eating out too much, start cooking more meals at home and eat leftovers for lunch the following day. If you do this, you can save up to $300 per month by only purchasing food from the grocery store instead of restaurants.

A diet doesn’t have to be expensive. If it is, then you should re-evaluate what sort of diet approach you’re taking. It’s important to look at the bigger picture and understand how your body works to figure out what kind of food plan will work best for you.

Shop Around for Deals!

Try looking around online or checking ads in newspapers for specials on meats, vegetables, and whole grains that are good quality but cheaper than buying them at regular prices. Also, try to find food on sale at your local grocery stores and stock up when you can.

Shop Around For Deals
Shop Around For Deals

You can even freeze some of these fresh foods in smaller portions, so they don’t go bad after they’ve been defrosted. For Example, you could freeze a pork chop in its plastic wrapper and put it into a zip lock bag afterward. You can also cut up frozen foods such as chicken and keep them in the freezer in smaller portions to use at a later date.

Not only will this save you money on your grocery bill, but it will also help you from eating out too much since most restaurants are expensive! If you have time to cook food, then make extra portions and freeze them for later.

Always Have a Plan!

If you know that you’re going to be eating out, take some protein bars or nuts with you if you get hungry and can’t afford a meal. You’ll also need to have your meals planned in advance to don’t go overboard on food at restaurants and spend more than you need to.

If you eat out too much, you’ll spend a lot of money on your food and won’t have enough left for exercise equipment or supplements! Always shop around for good deals and watch for specials as well. If you’re considered buying vitamins and protein shakes, do some research first before just going ahead with your decision.

Eat Healthy Foods!

As mentioned above, most things made with white flour like bread, pasta, and sweets are high in calories but don’t contain many nutrients and are very expensive. So if you follow a strict bodybuilding diet, you may need to cut out these types of foods from your shopping list.

Avoid the Middle Aisle!

Keep yourself away from the middle or “junk” aisle in stores that sell chips, cookies, ice cream cones, and other high-calorie snacks. These can cost $10-$20 per week, which is over $40 per month on junk food alone!

How much does a bodybuilder eat a day?

The average bodybuilder who works out 3-5 times per week and does a moderate amount of cardio will need anywhere from 2,000 – 4,000 calories. The more you weigh, the more calories you’ll need to consume for your body to gain muscle mass.

See also  8 Best Yoga Asanas for Unwanted Hair Growth

How much does a bodybuilding diet cost?

If you’re just starting out on a bodybuilding diet and workout plan and aren’t sure how much food to eat every day.

How Much Does A Bodybuilding Diet Cost?
How Much Does A Bodybuilding Diet Cost?

It may be better to calculate how much your body uses rather than spend $200 per week or month on food that’s probably not enough. Also, remember that supplements cost money too! A quality whey protein shake can cost around $40 per month, depending on which brand you get.

What is a typical bodybuilder diet?

A typical bodybuilding diet is high in protein and low in carbohydrates. One of the most common diets for bodybuilders is the mass gainer 1000 plan. It contains many calories and nutrients without spending too much money on food.

How do I get enough protein?

Many bodybuilding trainers say that you should consume at least 1 gram of protein per pound of weight per day, while some recommend twice this amount. So if you weigh 200 pounds, you’ll need to eat at least 140 grams of protein.

For Example, here’s what a typical day could look like: Breakfast – 2 whole eggs + 4 egg whites with green vegetable Lunch – Chicken breast sandwich made with white bread + salad dinner – lean steak (250g) + green vegetables

How much does it cost to be a bodybuilder?

The average bodybuilder will spend around $200 – $300 per month on food. This is the bare minimum amount of money needed for someone who doesn’t care about eating healthily and just wants to build as much muscle as possible with the cheapest foods possible.

How Much Does It Cost To Be A Bodybuilder
How Much Does It Cost To Be A Bodybuilder

However, suppose you’re serious about building your best body ever. In that case, you’ll need 1-2 hours per day to do cardio and weight training which means following an expensive workout routine and diet plan can add up to over $2000 per month!

How do I eat like a bodybuilder on a budget?

Try eating healthy foods that you buy in bulk from warehouse stores and see if they have a discount card to save money on your groceries.

How many calories does a bodybuilder need?

Bodybuilders need many calories to build muscle and grow as large as possible, but it depends on their body weight. If you weigh 200 pounds or less, you’ll typically need 2000 – 4000 calories per day to gain weight. Larger bodybuilders who weigh over 250 pounds may need up to 5000 calories per day!

I want to build muscle, but I’m on a budget! How can I do it?

  1. Eat healthy foods that you buy in bulk from warehouse stores and see if they have a discount card to save money on your groceries.
  2. Avoid the Middle Aisle! Keep yourself away from the middle or “junk” aisle in stores that sell chips, cookies, ice cream cones, and other high-calorie snacks. These can cost $10-$20 per week, which is over $40 per month on junk food alone!
  3. The average bodybuilder will spend around $200 – $300 per month on food. This is the bare minimum amount of money needed for someone who doesn’t care about eating healthily and just wants to build as much muscle as possible with the cheapest foods possible.
See also  At-Home Workouts with Boxing-Meets-Yoga Class

Food List For Body Builder

  1. Lean Beef
  2. Chicken breast
  3. Egg whites
  4. Low fat cottage cheese
  5. Oatmeal
  6. Protein powder (whey protein, casein protein, vegetable protein isolate…)
  7. Milk (skim milk, soy milk, rice milk … etc.)
  8. Nuts & Seeds (almonds, peanuts…)
  9. Fruits (Apples, bananas, berries …etc.)
  10. Vegetables (spinach, broccoli, asparagus… etc.).
  11. Whey protein supplements.
  12. Casein protein supplements.
  13. Vegetable protein isolate supplements.
  14. Rice Protein Supplements.

How can I get 4000 calories a day cheap?

Follow the mass gainer 1000 plan. Eat 4-6 low GI carbs or fibrous carbs per day. Add a whey protein shake and/or 2 tablespoons of peanut butter to your breakfast (if you wake up early enough to make it) and try to get around 50g of protein from this meal. Snack on nuts throughout the day.

How Can I Get 4000 Calories A Day Cheap
How Can I Get 4000 Calories A Day Cheap

Lunch is the main meal, such as chicken breast, broccoli, rice, or sweet potato. You need to get at least 1 hour of cardio per day, which will help you burn calories and fat and give your metabolism a kick start. Try walking on an incline (stairs are good), running outdoors, or using a cross-trainer/elliptical machine.

If you can afford it, use protein powder (whey protein, casein protein, vegetable protein isolate). Or eat a small portion of lean beef with your vegetables at dinner time. Ensure to drink lots of water throughout the day and avoid alcohol as much as possible since it dehydrates you.

  • Our equipment company
  • Eggs are very affordable
  • So are milk, yogurt, and cheese
  • Add in some cheap carbs like oatmeal (soaked overnight) or whole wheat bread.
  • And then a little bit of meat like chicken, fish or turkey (cooked without oil) for dinner

The Bottom Line

The cost of a bodybuilding diet will vary depending on the type and amount of food you buy and where you purchase it from. It is possible to spend up to $500 per month or more if you eat enough protein, supplements, vegetables, fruits, and meats to bulk up quickly without any health risks.

However, there are also plenty of healthy options that can be found for less than $200 per month, which still provide adequate amounts of proteins and other macronutrients. I hope this article has helped answer your question about how much does a bodybuilding diet cost? Let me know what else you want to know in the comments below!

1 thought on “how much does a bodybuilding diet cost: 14 Cheap Food List”

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.